PORTRÄTT

”Jag ser fram emot att få jobba med en väldigt aktuell fråga som arbetskraftsinvandring”

Olle Nykvist arbetar som opinionsbildare på Gröna arbetsgivare. Han började hos oss i april och vi har ställt tre snabba frågor till honom.

24 maj 2023
Olle Nykvist
Foto: Juliana Fälldin

Vad gör du på Gröna arbetsgivare?

– Jag jobbar med opinionsbildning kopplat främst till kompetensförsörjningsfrågor och arbetskraftsinvandring, som är en het politisk fråga just nu. Jag tar fram opinionsbildande material och har kontakt med politiker och lagstiftare, nyligen träffade vi exempelvis migrationsministern. Jag har också kontakt med våra medlemsföretag för att få veta mer om deras behov, tankar och idéer. Det är en ny roll på Gröna arbetsgivare, så jag håller fortfarande på att sätta ramarna för vad den ska innehålla på sikt.

Vad har du för bakgrund?

– Jag kommer närmast från Centerpartiet där jag jobbade med organisations- och politikutveckling, bland annat genom att stötta lokala distrikt och kretsar, utbilda i organisatoriskt arbete och stötta i krishantering.

Vad ser du fram emot med jobbet?

– Dels ser jag fram emot att få jobba med en väldigt aktuell fråga som arbetskraftsinvandring, dels är det kul att få möjlighet att vara med och forma rollen.